Za študente
ERASMUS+ MOBILNOSTI
PRAKTIČNO IZOBRAŽEVANJE
V času praktičnega izobraževanja v podjetju, ki je na vseh višjih strokovnih šolah obvezno in obsega 800 ur oz. 40 % študijskega programa, se študent uvede v delo pod budnim očesom mentorja. Je odlična priložnost za študente, da pridobijo praktične izkušnje v izbranem poklicu. Znanje, ki so ga pridobili v šoli, lahko uporabijo v praksi in spoznajo, kako to znanje uporabiti za reševanje problemov in doseganje ciljev. Praktično izobraževanje študentom pomaga tudi pri razvoju novih veščin, ki jih potrebujejo za uspeh na trgu dela.
Prednosti praktičnega izobraževanja v podjetjih za študente:
- Pridobitev praktičnih izkušenj v izbranem poklicu
- Učenje uporabe znanja, ki so ga pridobili v šoli, v realnem okolju
- Uporaba znanja za reševanje problemov in doseganje ciljev
- Razvoj novih veščin, ki jih potrebujejo za uspeh na trgu dela
- Povečanje možnosti za zaposlitev po končanem šolanju
- Povečanje motivacije in zadovoljstva s študijem
- Spoznavanje novih ljudi in spoznavanje novih kultur
- Pridobitev samozavesti in samostojnosti
- Razvoj kritičnega razmišljanja in reševanja izzivov
- Pridobitev sposobnosti za delo v timu
- Razvoj komunikacijskih veščin
Praktično izobraževanje v podjetjih je dragocena izkušnja za študente, ki jim lahko pomaga pri razvoju veščin in znanja, ki jih potrebujejo za uspeh v poklicu in osebnem življenju.
Več informacij prejmete pri organizatorju praktičnega izobraževanja na svoji višji strokovni šoli.
ERASMUS+ MOBILNOST
Erasmus+ mobilnost študentom omogoča udeležbo na mednarodni mobilnosti za praktično izobraževanje ali študij v državah programa Erasmus+. Aktivnosti v tem okviru naj bi imele pozitivni in dolgoročni učinek na strokovni in osebni razvoj udeležencev, ki se kažejo v obliki:
- izboljšanega učnega uspeha,
- boljše zaposljivosti in poklicnih možnosti,
- okrepljene samoiniciativnosti in podjetništva,
- večje samostojnosti in samozavesti,
- izboljšanega znanja tujih jezikov,
- okrepljene medkulturne zavesti,
- aktivnejše udeležbe v družbi,
- boljše osveščenosti o evropskem projektu in vrednotah EU,
- večje motivacije za sodelovanje v prihodnjem (formalnem/neformalnem)
- izobraževanju ali usposabljanju po obdobju mobilnosti v tujini.
Za spodbujanje mednarodne mobilnosti študentov so namenjene štipendije Ad futura. Večina razpisov je objavljenih v decembru na spletni strani sklada TUKAJ
NA RAZPIS SE ŠTUDENTI PRIJAVIJO PRI ERASMUS+ KOORDINATORJU NA MATIČNI ŠOLI. Prijava na razpis je mogoča do porabe sredstev.
Izkušnje posameznikov, ki so se že udeležili Erasmus+ izmenjave si preberi TUKAJ.
Več o projektu ERASMUS+ najdeš TUKAJ.
POMEMBNI DOKUMENTI
- PRIJAVNICA: Podatki študentov za pripravo Sporazuma o dotaciji
- Študenti_Smernice za pripravo učnega sporazuma praksa
- Študenti_Smernice za pripravo učnega sporazuma študij
- Veljavne stopnje financiranja
- Sporazum o dotaciji
- Študentska listina Erasmus
- Certifikat_vzorec
- Seznam članov konzorcija in Erasmus+ koordinatorjev
- Seznam s povezavami do ECHE listine in EPS dokumentov
- Razpis za sofinanciranje mobilnosti študentov za obdobje 2021-2027
2022
- PRIJAVNICA: Podatki študenta za pripravo Sporazuma o dotaciji
- Študenti_Učni sporazum praksa
- Študenti_Učni sporazum študij
- Veljavne stopnje financiranja
- Študenti_Sporazum o dotaciji
- Certifikat_vzorec
2021
ŠTUDENT S POSEBNIMI POTREBAMI
Sistemsko je v Sloveniji področje izobraževanja otrok in mladine s posebnimi potrebami ustrezno urejeno, raziskano in dobro podprto na primarni in sekundarni ravni, na terciarni stopnji izobraževanja pa to področje ni tako celostno podprto in regulirano. Zakon o višjem strokovnem izobraževanju ne določa podlage, skladno s katero bi študentom priznavali posebne pravice s področja prilagajanja izvedbe izobraževanja. Priznavanje pravic je v domeni višjih strokovnih šol. V predlogu Pravilnika o prilagajanju študija študentom s posebnimi potrebami, so bila predstavljena izhodišča za delo s študenti s posebnimi potrebami, pridobitev statusa, prilagoditve študija, spremljanje in podpora, pravice in dolžnosti študentov, vodenje evidenc in dokumentacije.
Število študentov s posebnimi potrebami, ki se vključujejo v višješolsko strokovno izobraževanje, se je v zadnjih letih povečalo. Študenti s posebnimi potrebami potrebujejo v študijskem procesu in v študijskem okolju različne prilagoditve in pomoč, saj se zaradi dolgotrajnih fizičnih, mentalnih, intelektualnih ali senzornih okvar, v nasprotju z ostalimi študenti, srečujejo z ovirami, ki preprečujejo ali ovirajo njihovo polno in učinkovito vključevanje in sodelovanje v študijskem procesu. Za doseganje učnih uspehov in razvijanje svojih potencialno, navadno potrebujejo več vloženega truda in dela. Osrednjega pomena so zato prilagoditve študijskega procesa in študijskega okolja študentu s posebnimi potrebami in pomoč študentu s posebnimi potrebami, ko le-ta potrebuje pomoč druge osebe, da lahko izvaja določene naloge iz študijskega procesa. Z ustreznimi prilagoditvami se lahko študentje s posebni potrebami lažje vključijo v študijski proces in dosežejo zastavljene cilje.
ŠTUDIJSKA GRADIVA
V sklopu projekta Impletum so avtorji z različnih višjih strokovnih šol za predavatelje ter za študentke in študente pripravili kakovostna in uporabna študijska gradiva. Vabimo vas, da si jih ogledate in tudi z njihovo pomočjo na izpitih zablestite.
ZDRAVSTVENO ZAVAROVANJE
Študenti so obvezno zdravstveno zavarovani kot družinski člani, če ne izpolnjujejo pogojev za zavarovanje po drugi podlagi (npr. iz naslova delovnega razmerja, registriranega s.p.-ja, statusa družbenika in poslovodne osebe), vendar največ do konca šolskega oziroma študijskega leta, v katerem so dopolnili 26 let.
Iz naslova zavarovanja kot družinski član – otrok imajo študenti vse zdravstvene storitve krite v celoti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, kar pomeni, da ne potrebujejo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Podatek o statusa študenta Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pridobi sam iz informacijskega sistema eVŠ, kamor ga sporočijo visokošolski zavodi.
Vse podrobnosti najdete na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
ŠTIPENDIJE
Štipendije za študente se razlikujejo po namenu, pogojih za pridobitev, višini, obveznostih in podobno. Večino štipendij podeljuje država lahko pa pridobite tudi kadrovsko štipendijo, ki jo podeljujejo različna podjetja ali pa štipendijo svoje občine.
SUBVENCIONIRANO BIVANJE
Do subvencij za bivanje so upravičeni študenti, ki izpolnjujejo pogoje in merila za subvencioniranje bivanja in s študentskim ali dijaškim domom ali zasebnikom sklenejo nastanitveno pogodbo.
Javni razpis za bivanje
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije vsako leto objavi Javni razpis za sprejem in podaljšanje bivanja študentov višješolskega in visokošolskega študija v študentskih domovih in pri zasebnikih. Kandidat preko elektronske vloge odda prijavo za sprejem/podaljšanje bivanja na želen študentski dom, dijaški dom, zasebni študentski dom ali k zasebniku.
Za novo študijsko leto se javni razpis objavi do 1. junija. V objavljenem javnem razpisu kandidati lahko preverijo:
- prijavne roke,
- število razpoložljivih ležišč po posameznih visokošolskih središčih,
- ali izpolnjujejo pogoje za bivanje,
- kako se lahko prijavijo.
Prošnja za bivanje
Prošnjo za bivanje lahko oddajo študenti, ki izpolnjujejo naslednje splošne pogoje:
- so državljani Republike Slovenije,
- imajo status študenta in se izobražujejo po študijskih programih, ki se izvajajo kot redni ali izredni študij, razen študija na daljavo,
- niso v delovnem razmerju ali ne opravljajo samostojne registrirane dejavnosti, niso vpisani v evidenco brezposelnih oseb pri pristojnem organu oziroma niso poslovodne osebe gospodarskih družb ali direktorji zasebnih zavodov ter niso prejemniki pokojnine, razen prejemniki družinske pokojnine,
- povprečni bruto dohodek na člana družine v preteklem letu ne presega 150 % povprečne bruto plače na zaposlenega v Republiki Sloveniji v istem obdobju,
- stalno prebivališče imajo oddaljeno najmanj 25 km od kraja študija,
- niso izključeni iz študentskega doma.
Elektronsko vlogo za subvencijo za bivanje lahko oddate TUKAJ.
Elektronsko vlogo za sprejem in podaljšanje bivanja študentov v študentskih domovih in pri zasebnikih lahko oddate TUKAJ.
SUBVENCIONIRANA PREHRANA
Upravičenci do subvencionirane študentske prehrane so vse osebe s statusom študenta, ki se izobražujejo na višjih strokovnih šolah in visokošolskih zavodih v Republiki Sloveniji ter niso v delovnem razmerju, ne opravljajo gospodarske, poklicne ali kmetijske dejavnosti oziroma poslovodne funkcije kot edini ali glavni poklic po predpisih o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in niso prejemniki pokojnine, razen prejemniki družinske pokojnine. Upravičenci do subvencionirane študentske prehrane so tudi vsi študenti tujih univerz, ki v Republiki Sloveniji opravljajo študijske obveznosti v okviru mednarodnih izmenjalnih programov. Zanje veljajo enaki pogoji kot za študente, ki se izobražujejo na višjih strokovnih šolah in visokošolskih zavodih v Republiki Sloveniji.
Vse podrobnosti o subvencionirani prehrani najdete TUKAJ.
SUBVENCIONIRAN PREVOZ
Študenti so od 1. oktobra do 30. septembra tekočega študijskega leta upravičeni do denarne pomoči pri nakupu vozovnic javnega potniškega prometa, če je kraj, kjer se izobražujejo, najmanj dva kilometra oddaljen od njihovega doma.
Subvencionirane vozovnice za javni avtobusni, železniški in mestni promet lahko pridobijo upravičenci:
- študenti do dopolnjenega 32. leta starosti, ki so se pred dopolnjenim 27. letom prvič vpisali v program višješolskega ali visokošolskega izobraževanja prve ali druge stopnje,
- udeleženci izobraževanja odraslih do dopolnjenega 26. leta starosti, ki se izobražujejo po programih poklicnega, srednjega in višjega strokovnega izobraževanja.
Nakup subvencioniranih vozovnic se opravi pri prevoznikih. Vlogo za subvencioniran prevoz lahko vložite tudi elektronsko TUKAJ.