Javna razprava: Pobuda za spremembe Zakona o višjem strokovnem izobraževanju, prenos
V Sloveniji je transnacionalno izobraževanje (TNI) urejeno po vsej vertikali vzgoje in izobraževanja, za višje strokovno izobraževanje pa TNI ni v celoti urejeno. Namen predlaganega zakona je zagotoviti pravno podlago za izvajanje tujih višješolskih strokovnih programov in ureditev statusov obstoječih izvajalcev, omogočiti, da se slovenski državljani izobražujejo po mednarodnih programih, preprečiti diskriminatorno obravnavo študentov, ki se izobražujejo po tujih višješolskih programih; omogočiti izvajanje tujih višješolskih strokovnih programov skladno s Kodeksom dobre prakse transnacionalnega izobraževanja; zagotoviti skladnost zakona s Pogodbo o delovanju Evropske Unije: spodbujanje mobilnosti študentov in profesorjev, spodbujanje sodelovanja med državami članicami na področju izobraževanja ter spodbujanje izobraževanja na daljavo; zagotoviti skladnost zakona s 16. členom Direktive o storitvah na notranjem trgu in zagotoviti skladnost zakona z Direktivo o priznavanju poklicnih kvalifikacij. Predlog zakona tako določa pravno podlago za izvajanje TNI višješolskih programov, ki jih izvajajo javne in zasebne višje strokovne šole v Sloveniji in tujini. Namen javne razprave je dodatno osvetliti vsebino predlagane zakonske pobude, ki jo je v zakonodajni postopek vložil državni svetnik Aleš Pulko.
Pozdravni nagovor je izvedel predsednik Državnega sveta Marko Lotrič. O pobudi sta nato uvodoma spregovorila državni svetnik Aleš Pulko in državna sekretarka na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Jasna Rojc.
Z razpravami so sodelovali predsednik Skupnosti višjih strokovni šol Slovenije Egon Pipan, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar, predstavnica Gospodarske zbornice Slovenije iz Službe za razvoj kadrov in izobraževanje Andreja Sever, podpredsednik Skupnosti višjih strokovni šol Slovenije in vodja delovne skupine za internacionalizacijo višje strokovnega izobraževanja Žan Dapčevič, predsednik Sveta Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu in Strokovnega sveta RS za poklicno in strokovno izobraževanje dr. Boris Dular, vodja ENIC-NARIC centra Mateja Robič, predstavnik Centra za poklicno izobraževanje Slovenije, Raziskave in evalvacijske študije, vajeništvo, razvojni in mednarodni projekti Darko Mali, direktor Šolskega centra Novo Mesto dr. Matej Fojan, predsednica Študentske organizacije Slovenije Marike Grubar in predstavnica diplomantov mednarodne višje strokovne šole Špela Ekselenski. Razpravo sta povezovala predsednik Komisije za izobraževanje, kulturo, znanost, šport in mladino Branimir Štrukelj in državni svetnik Aleš Pulko.