O 14. konferenci o kakovosti v višjih strokovnih šolah

Komisija za kakovost pri Skupnosti VSŠ je v sodelovanju s sekretariatom Skupnosti VSŠ 23. januarja 2025 izvedla 14. konferenco o kakovosti v višjem strokovnem izobraževanju z naslovom Višje strokovne šole brez meja, ki je potekala v prostorih Šolskega centra Nova Gorica.

Uvodne pozdrave so podali Egon Pipan, predsednik Skupnosti VSŠ, mag. Andrej Sotošek, državni sekretar Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, pristojen za področje srednjega in višjega šolstva ter izobraževanja odraslih, ter mag. Gabrijela Kotnik, predsednica Komisije za kakovost pri Skupnosti VSŠ, ki je dogodek tudi povezovala.

Predstavnica NAKVIS, Martina Mravlja je predstavila usmerjene presoje Nakvisa. Dr. Tanja Možina iz Andragoškega centra Slovenije je predstavila, kako so gradili sistem kakovosti na ACS. Sledile so predstavitve o razvijanju kakovosti v podjetjih. Peter Kastrin in Mitja Pavlica iz Intra Lightinga d.o.o. sta predstavila, kako poteka spremljanje kakovosti v vseh fazah proizvodnje pametne razsvetljave. Manca Kok Bevc iz Incom d.o.o. je  pojasnila, kako skrbijo za kakovost kot največji slovenski proizvajalec sladoleda in čokolade Leone. Martin Jezeršek iz Gostinstva Jezeršek, d.o.o. se je dotaknil aktualnega izziva, pridobivanja novih talentov v gostinski panogi in predstavil dobre prakse vključevanja višješolskih študentov in diplomantov v njihove delovne procese.

Na letošnji konferenci za kakovost smo prisluhnili štirim predstavitvam izbranih prispevkov, ki jih je povezovala dr. Andreja Križman. Nina Gaube je predstavila izvedbo kombiniranih intenzivnih programov na Academii, Višji strokovni šoli. Kako skrbijo za trajnostni razvoj na Višji strokovni šoli L.I.V.E so predstavili Martina Belšak, mag. Vanja Kajzer in mag. Dušan Kolarič. Tjaša Burja je izpostavila pomen kakovostne priprave predavateljev in študentov na online študij na DOBI EPIS, Višji strokovni šoli Maribor. Helena Rošker z Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Maribor je predstavila primer dobre prakse, kako skozi praktično izobraževanje mlade navdušujejo za poklice gostoljubja.

Na konferenci smo podelili tri priznanja Skupnosti VSŠ za 20 let kakovostnega in uspešnega delovanja višje strokovne šole in eno priznanje za 20 let ravnateljevanja. Priznanja Skupnosti VSŠ za 20 let višje strokovne šole smo podelili Šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje, Višji strokovni šoli, Šolskemu centru Nova Gorica, Višji strokovni šoli in Šolskemu centru Škofja Loka, Višji strokovni šoli. Priznanje Skupnosti VSŠ za 20 let ravnateljevanja je prejela Nada Reberšek Natek, Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje, Višja strokovna šola.

Na konferenci smo tudi podelili priznanja najzaslužnejšim za izjemne dosežke na več področjih višjega strokovnega šolstva, in sicer Andreja Peserl, Jožica Ovčjak, Lidija Ajtnik, Luka Urisk, Sonja Smolar, Mitja Petelin, dr. Tanja Angleitner Sagadin, mag. Dragica Budić, mag. Igor Hanc in Miran Lampret. Priznanje za izjemne dosežke na področju razvoja mednarodnega sodelovanja in izmenjavo dosežkov na področju višješolskega izobraževanja je prejela ekipa štirih študentov Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana, Višja strokovna šola Hana Wolf, Anže Jarc, Mark Jeraj in Aljaž Ritmanič  in njihova mentorja Katarina Smole in Andrej Molk.

Priznanja za najboljša diplomska dela 2024 (2023/24 in 2022/23) so prejeli avtorji del, ki so se uvrstili v izbor za najboljše diplomsko delo na višjih strokovnih šolah; Davor Kramar, Vito Povše, Lea Robič, Eva Verk, Anja Kološa, Žan Kožman, Patricija Kotar, Vojko Šturm, Žan Jurkošek, Jan Čotar, Tomaž Černilogar, Jošt Lovšin, Matej Kodrič, Davorin Otič, Balša Mićković, Aleks Furlan, Martin Črešnik, Kristina Grilj in Nika Kastelic ter njihovi mentorji, somentorji kot tudi mentorji v podjetjih. Priznanja za prva tri najboljša diplomska dela z nagradami so prejele Sara Krevelj (1. mesto), Tjaša Črne (2. mesto) in Liudmyla Iermolina (2. mesto). Podelili pa smo tudi 15 priznanj naj mentorjem v podjetjih.

Novost tokratne konference je bila predstavitev najboljših treh diplomskih del diplomantov višjih šol. Sara Krevelj, diplomantka Ekonomske šole Novo mesto, Višje strokovne šole je predstavila, kako je nastal njen neodvisni celovečerni film Razodetje pod mentorstvom Maje Weiss Braatz in mentorjem iz podjetja Urošem Raztresenom. Diplomantka BIC Ljubljana, Višje strokovne šole Tjaša Črne je predstavila, kaj je intuitivno prehranjevanje, ki ga je preučevala v diplomskem delu pod mentorstvom mag. Marine Vodopivec in Katarine Smole. Pod mentorstvom Helene Rošker in mentorice iz podjetja Ilone Stermecki pa je diplomantka Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Maribor Liudmyla Iermolina predstavila itinerarij turističnega vodenja z vključevanjem duhovnih in ezoteričnih praks za goste iz Ukrajine, ki ga je poimenovala »Čarobna Slovenija«.

Konferenco je mag. Gabrijela Kotnik, predsednica Komisije za kakovost pri Skupnosti VSŠ, zaključila s pogledom v prihodnost in na nadaljnji razvoj kakovosti v višjem strokovnem izobraževanju. Vse skupaj pa je povabila na 15. konferenco o kakovosti, ki bo januarja 2026.

Gradiva:

Predstavitev_Martina Mravlja_Usmerjene presoje NAKVIS

Predstavitev_Tanja Možina_Bistvo kakovosti je v ljudeh

Predstavitev_Peter Kastrin, Mitja Pavlica_Intra Lighting

Prispevek_Nina Gaube_Kombinirani intenzivni programi

Prispevek_ Martina Belšak, Vanja Kajzer, Dušan Kolarič_Trajnostni razvoj

Prispevek_Tjaša Burja_Online študij VSŠ Doba

Prispevek_Helena Rošker_ODštekani mladi vs. IZštekani biznis

Predstavitev diplomskega dela_Sara Krevelj_Film Razodetje

Predstavitev diplomskega dela_Iermolina Lyudmila_Čarobna Slovenija

Predstavitev diplomskega dela_Tjaša_Črne_Intuitivno prehranjevanje

FOTOGRAFIJE

Več dokumentov s področja kakovosti v višješolskem strokovnem izobraževanju najdete v dokumentnem središču Skupnosti VSŠ in na spletišču Zavoda IRC, in sicer v sklopu projekta Impletum – Aktivnost 9.