XXII. Strokovni posvet za mentorje: Priložnosti in izzivi v gostinstvu, turizmu in velnesu

Na Bledu, 5. marca 2025, je potekal XXII. strokovni posvet za mentorje, ki je povezal ključne akterje v gostinstvu, turizmu in velnes industriji. Dogodek, ki je privabil 45 udeležencev iz 20 različnih podjetij in institucij, se je osredotočil na aktualne izzive, kot je pomanjkanje kadra v panogi, ter iskanje rešitev za izboljšanje usposabljanja in motivacije zaposlenih. 

Uvodni nagovori sta podala župan Bleda, Anton Mežan, ter direktor Višje strokovne šole Bled, mag. Peter Miklavčič. Sledila je predstavitev mentorice dr. Darije Cvikl, ki je osvetlila tematiko posveta in raziskovalni tim, ki se je posvetil ključnim vprašanjem sodobnega gostinstva in turizma. 

Prva raziskovalna naloga, naslovljena »Kako zelo se spreminjajo naše navade zaradi rabe informacijsko-komunikacijske tehnologije – solo obedovanje«, je razkrila zanimive rezultate. Raziskava je pokazala, da v Sloveniji ni velikega povpraševanja po obedovanju v osami, temveč ljudje raje ohranjajo osebni stik. Samo 11 % vprašanih bi se odločilo za obedovanje v osami, prav tako pa le 8 % podjetij vidi to kot smiselno novost. Ob tem so izpostavili tudi praktične težave, kot je pomanjkanje mize za posameznike, ki obiščejo restavracije sami. Ena izmed možnih rešitev je bila predlagana – miza za 12 oseb, namenjena izključno enojčkom. 

Druga raziskovalna naloga, »Odnos do dela generacije Z v gostinstvu in turizmu«, je predstavila šokantne ugotovitve. Delodajalci so ocenili motivacijo generacije Z kot pomanjkljivo, saj je le 10 % menilo, da so mladi dovolj motivirani za delo. Kljub temu pa skoraj polovica podjetij že vključuje strategije za zaposlitev in mentorstvo te generacije. Po drugi strani pa so mladi izrazili željo po dobrih odnosih z nadrejenimi (51 %), dobrih delovnih pogojih (48 %) in medsebojnih odnosih (47 %). Plačilo se je uvrstilo šele na šesto mesto, kar kaže na prioritetnost drugih dejavnikov pri izbiri zaposlitve. 

Drugi del posveta je prevzel izr. prof. dr. Dan Podjed, ki je s svojim sproščenim in humorističnim nastopom razkril številne mitološke predstave o Generaciji Z. Poudaril je pomembnost tehnologije v vsakdanjem življenju mladih, saj se telefona dotaknemo približno 2600-krat na dan, kar je prav neverjetno, če pomislimo, da skoraj noben mladostnik ne preživi dneva brez telefona. Podjed je izpostavil, kako tehnologija vpliva na naše življenje, ter podal nekatere nasvete za zmanjšanje njenega vpliva. Med njimi so bile zlasti priporočila, kot so omejitev uporabe telefona pred spanjem in uporaba stare budilke namesto pametnega telefona. Na koncu je izr. prof. dr. Podjed izpostavil pomembnost dobrih odnosov v življenju, tako v službi kot v osebnem okolju, in zaključil z močnim stavkom: »Sreče ne najdeš v sebi, ampak ob sebi.« To sporočilo je postalo rdeča nit celotnega posveta, saj smo vsi enotno ugotovili, da so pristni medosebni odnosi tisti, ki nas bogatijo in oblikujejo. 

Posvet je tako ponovno dokazal, da je le sodelovanje, izmenjava mnenj in iskanje inovativnih rešitev lahko ključ do trajnostnega razvoja v gostinstvu, turizmu in velnes industriji. 

Fotografije: